KAWAŁ HISTORII POLARU WROCŁAW
Zakrzów to miejsce, gdzie sport był czymś więcej niż tylko grą. Od przedwojennego obiektu sportowego, przez Unię, Stal Zakrzów, aż po ZKS Polar Wrocław to prawie 60 lat historii, pasji, awansów, dramatów i chwil, które na zawsze zostały w pamięci kibiców. To tu wychowywali się mistrzowie, tu walczono o każdy metr boiska, tu świętowano awanse do III i II ligi oraz przeżywano pucharową sensację z Widzewem Łódź, o której mówiła cała Polska.
Przedwojenny obiekt sportowy – fundamenty
Na terenie Zakrzowa znajduje się obiekt sportowy zbudowany jeszcze przed II wojną światową. Kompleks obejmował:
halę sportową,
boisko piłkarskie,
boiska do piłki siatkowej i koszykówki,
basen pływacki o długości 50 metrów,
akwen wodny do rozgrywania zawodów kajakowych.
Pod koniec wojny Rosjanie, wkraczając na teren Zakrzowa, zniszczyli halę sportową. Zaraz po wojnie na stadionie zaczęto rozgrywać pierwsze mecze piłkarskie.
Unia Zakrzów (1947–1950)
W 1947 roku w Zakrzowie powstał klub sportowy Unia Zakrzów, którego założycielem był Henryk Skop.
Stal Zakrzów (1950–1966)
W latach 1950–1952 z papierni Zakrzowskiej oraz wydzielonego wydziału zakładów Hydral na Psim Polu powstały Zakłady Metalowe, które objęły opiekę nad klubem. Wówczas zmieniono nazwę z Unii na Stal Zakrzów.
Sekcja zapaśnicza
Klub posiadał silną sekcję zapaśniczą, w której wychowali się mistrzowie Polski:
Henryk Krzyżanowski
Kazimierz Krzyżanowski
Henryk Pająk
Tadeusz Witwicki
Czesław Kurzawa
Trenerem sekcji był Teodor Krysmalski. Sekcja istniała do połowy lat 60.
Sekcja piłki nożnej
Pierwszym prezesem klubu „Stal” był Bronisław Parzonka.
Awans do A klasy – 1959
Zawodnicy: Józef Boruta, Henryk Popiela, Mieczysław Boruta, Marian Rybczyński, Tadeusz Kubera, Jan Kula, Ludwik Trojan, Franciszek Łoś, Kazimierz Boruta, Wacław Pacer, Tadeusz Markowski, Edward Serafin
Kierownik drużyny: Władysław Mrugalski
Stal Zakrzów – sezon 1960
Prezes: Stanisław Niżyński
Kierownik drużyny: Józef Chaszczewicz
Zawodnicy: Roman Banasiak, Wacław Pacer, Ludwik Trojan, Leszek Siewiera, Edward Serafin, Władysław Pisarczuk, Lucjan Szczurek, Ludwik Nowacki, Mieczysław Pisarczuk, Kazimierz Boruta, Mieczysław Zadrożny
Rok 1961 – zawodnicy
Ludwik Trojan, Bronisław Głębowski, Alfred Bugaj, Mieczysław Boruta, Marian Rybczyński, Kazimierz Boruta, Tadeusz Zdziennicki, Józef Boruta, Franciszek Łoś, Wacław Pacer, Władysław Pisarczuk
Rok 1963 – zawodnicy
Lucjan Szczurek, Leszek Siewiera, Ludwik Nowacki, Ludwik Trojan, Franciszek Dudkiewicz, Mieczysław Zadrożny, Edmund Szymura, Stefan Tyczkowski, Stanisław Tyczkowski, Marian Rybczyński, Roman Banasiak, Wacław Pacer
Awans do A klasy – 1967
Prezes: Bazyli Cieśla
Kierownik sekcji: Michał Alfawicki
Kierownik drużyny: Stefan Sobczyński
Zawodnicy: Mieczysław Pisarczuk, Leszek Mazurkiewicz, Zbigniew Strzelczyk, Stefan Tyczkowski, Ludwik Trojan, Roman Banasiak, Marian Rybczyński, Zdzisław Różycki, Jerzy Banach, Ryszard Idelt, Gustaw Urbaszek, Wacław Pacer, Józef Kurzawa, Janusz Garwoliński
Prezesi klubu Stal Zakrzów (1947–1964)
Bronisław Parzonka, Stanisław Niżyński, Józef Chaszczewicz, Stanisław Mądry
Od 1964 roku – prezesi z ramienia Zakładów Metalowych Zakrzów / Polar: Aleksander Łasak, Bazyli Cieśla, Wacław Cicharski, Mieczysław Adamczyk, Andrzej Łyda, Władysław Romański, Bolesław Ślączka, Stanisław Rajkowski, Kazimierz Burnat, Alfred Gerste, Tomasz Makówka, Jan Perucki
Prezes honorowy: Karol Popiel – dyrektor zakładu „Polar”
W 1966 roku klub oficjalnie przyjął nazwę POLAR.
Lata 1969–1978
Sezon 1969–1970 – zawodnicy
Zdzisław Kwaśny, Andrzej Hanke, Maksymilian Marzec, Roman Banasiak, Stefan Tyczkowski, Hieronim Herek, Lech Rybczak, Ryszard Berger, Gustaw Urbaszek, Marian Ćwiklik
Rok 1970 – awans do ligi okręgowej
Trener: Marian Rybczyński
Zawodnicy: Lech Rybczak, Roman Banasiak, Hieronim Herek, Andrzej Hanke, Gustaw Urbaszek, Zdzisław Kwaśny, Maksymilian Marzec, Janusz Garwoliński, Ryszard Idelt, Stefan Joński, Ryszard Berger
Kierownicy drużyny: Michał Alfawicki, Czesław Krzystek
Rok 1974
Otwarcie stadionu po remoncie płyty piłkarskiej, którego dokonał honorowy prezes klubu Karol Popiel.
Rok 1976
Awans do klasy dolnośląskiej oraz pierwszy mecz ZKS Polar ze Ślęzą Wrocław w rozgrywkach klasy wojewódzkiej.
Rok 1978 – historyczne zwycięstwo
6 września 1978 roku Polar pokonał Lotnik Wrocław 1:0 na stadionie w Pawłowicach. Bramkę zdobył Stefan Joński.
Złote lata – III i II liga (1984–2004)
Sezon 1984/85 – awans do III ligi
Trener: Ryszard Berger
Zawodnicy: Ryszard Idelt, Wojciech Jarzemski, Marek Adamczyk, Dariusz Bartoszewicz, Krzysztof Lis, Robert Łapucha, Roman Ostros, Mieczysław Prokopowicz, Andrzej Cis, Piotr Cisowski, Krzysztof Kaliński, Dariusz Markowski, Henryk Różyło, Ryszard Szczepańczyk, Mieczysław Żak, Dariusz Koberstein, Mirosław Krzak, Grzegorz Lewandowski, Wojciech Niemczyński, Jerzy Szymański, Jacek Tryba
Pucharowa sensacja – Widzew Łódź
W 1/16 finału Pucharu Polski ZKS Polar Wrocław zmierzył się z aktualnym mistrzem Polski – Widzewem Łódź. Mecz rozegrano 10 września na stadionie Śląska Wrocław przy ul. Oporowskiej. Polar wygrał 1:0 po bramce Piotra Kamińskiego, a o tym spotkaniu mówiła cała Polska.
Kolejny mecz pucharowy odbył się 12 listopada w Zakrzowie. Polar zmierzył się z Polonią Warszawa, przegrywając 1:2. Bramkę dla Polaru zdobył Zbigniew Piwowar.
Lata 1999–2007 – II liga, problemy i zakończenie działalności
Sezony II-ligowe, zmiany trenerów, problemy finansowe, utrzymanie sportowe, a następnie degradacja administracyjna doprowadziły do zakończenia działalności klubu w sezonie 2006/2007, kiedy ZKS Polar nie przystąpił do rozgrywek IV ligi.
Dziedzictwo Polaru po zakończeniu działalności
Tradycje piłkarskie kontynuuje:
MKS Polar Wrocław – Zawidawie (grupy młodzieżowe)
drużyna Oldbojów ZKS Polar
Reaktywacja ZKS Polar Wrocław – nowy rozdział (2025)
W 2025 roku nastąpiła reaktywacja ZKS Polar Wrocław – tym razem jako Zakrzowski Klub Sportowy. To nowy projekt oparty na ludziach, którzy kiedyś grali w klubie, oraz na społeczności lokalnej, która wciąż pamięta barwy, herb i tradycję Polaru.
Dziś ZKS Polar Wrocław to drużyna budowana od podstaw, z sercem i zaangażowaniem mieszkańców Zakrzowa i Psiego Pola. Klub zrzesza lokalną społeczność i wraca na piłkarską mapę Polski, kontynuując tradycję wielkiego Polaru.
Pierwszy sezon – awans i powrót na właściwe tory
W pierwszym sezonie po reaktywacji zespół osiągnął awans z B klasy do A klasy. Obecnie ZKS Polar Wrocław jest liderem A klasy i walczy o awans do klasy okręgowej.
To dopiero początek nowego rozdziału, ale już widać, że Polar wraca silniejszy niż kiedykolwiek.
Jeśli byłeś częścią tej drogi na boisku, trybunach czy w szatni to także Twoja historia!
Polar to nie tylko przeszłość. To przyszłość, która znów rośnie na Zakrzowie.